מריו בוטה כוכב עליון

יש כל מיני רגעים לאורך המסע שאני נתקלת במשהו שמעורר בי מחשבה ורצון לדעת עוד. זו יכולה להיות עיר שמפתה אותי לגור בה, זה יכול להיות ציור שראיתי ושמו של הצייר לא היה לי מוכר, זו יכולה להיות מנה ממש טעימה שאכלתי, וזה גם יכול להיות, כך הסתבר לי בטורינו, מבנה דתי.

Santo Volto

כנסיית הפנים הקדושים

עד שהגענו לאיטליה, כמעט ולא נכנסתי לקתדרלות וכנסיות. לא מטעמים דתיים כאלו ואחרים, פשוט כי תהיתי עד כמה יכולה כל כנסיה לחדש ביחס לקודמתה. תמונות של צלובים מעייפות אותי, ואחרי הפראדו של מדריד אני חשה שבעה מכל הקדושים באשר הם.

אבל באיטליה משהו השתנה בי, והתחלתי להיכנס פנימה, ולא להסתפק ברושם החיצוני. אז לא, לא כל הכנסיות וכל הקתדרלות זהות, ואני מניחה שאם הייתה בי סבלנות לסיפור של כל אחת ואחת מהן, גם הייתי יכולה להצביע על ההבדלים והייחוד של כל אחת מהן. אבל אין לי סבלנות, או מספיק זמן בעולם לדעת את הכל, אז אני מתעכבת על מה שמעניין אותי יותר, כמו כנסיית הפנים הקדושים (Santo Volto) שבנה מריו בוטה (Mario Botta)

אז התחלתי לקרוא ולשאול את שתחיה, שיודעת הרבה יותר ממני בכל מה שחשוב באמת בעולם, וגיליתי שבעצם כבר ראיתי מבנה של בוטה, בשנים הרבות שביליתי על הדשא בגילמן, אוניברסיטת תל אביב. מבנה בית הכנסת, המוכר כצימבליסטה, תמיד שעשע אותי והעלה בי אסוציאציות שואתיות, בגלל שתי ארובות הענק השוכנות על גגו.

זה לקח לנו כארבעים דקות, או שעה של נסיעה כדי להגיע לכנסיה שנמצאת מחוץ למרכז העיר העצומה הזו. מהרגעים שאני מוצאת את עצמי מתלבטת האם זה שווה את כל הזמן הזה, של לחכות לטראם שמאחר, ולנסוע בו עוד כחצי שעה, כדי להגיע לראות כנסיה של איזה אדריכל די מוצלח. יש מלא כנסיות, ומלא אדריכלים מוצלחים, וקר בטורינו, האלפים נושבים רוח קרה לתוך העיר, והשמש עושה טובה שהיא מפציעה. אבל נסענו, בעיקר כי רצינו לעלות על הטראם הישן, וגם כי עשינו כבר את מחצית הדרך. וגם כי טורינו הייתה על סף שביתה כל רגע, וכנסיות לא שובתות אף פעם.

———–

פוסט זה נקטע באיבו, כיוון שזוגתי שתחיה עבדה בדיוק על כתבה, והיא כותבת יפה ממני, אז פשוט תקראו אותה, ותסתכלו על הצילומים שלי.

מסקנה לסיכום: היה שווה

מידע שימושי לקורא:

כמה זמן צריך: עד שעה
כמה זה עולה: חינם אין כסף, חוץ מהתחבורה

יש תגובה אחת ל "מריו בוטה כוכב עליון"

  1. רוני הגיב:

    מה זה, אין פה שום תמונה של שולי ושלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *